Prozaicy to blog, na którym organizowane są konkursy literackie, od czasu do czasu pojawią się różne porady dotyczące pisania, wskazówki albo recenzje, felietony, reportaże. Blog ma na celu nie tylko popularyzowanie wśród młodych osób czytanie książek, ale też zachęcanie do tworzenia własnych opowiadań i powieści, które w przyszłości mają szanse pojawić się na domowych biblioteczkach.
Kontakt: E-MAIL: PROZAICY@VP.PL oraz FACEBOOK: TUTAJ

Akcja "Piszę, bo lubię" - troszkę o zmianach

UWAGA! Do akcji można się zgłaszać jeszcze do jutra (czwartek, 10.01) do godziny 23:59!

Do zabawy zgłosiło się mi już dziewiętnaście osób. Jak tak dalej pójdzie, to dobijemy do czterdziestki, a to trochę za dużo, nie sądzicie? Bardzo się cieszę, że tak wielu z Was ma ochotę na wzięcie udziału w zabawie, ale niestety, muszę ograniczyć czas składania zgłoszeń oraz długość pisanych przez Was tekstów. Inaczej nie dam rady tego wszystkiego ogarnąć, a jednak chciałabym, żeby akcja udała się jak najlepiej. Mam nadzieję, że mi wybaczycie, ale gdyby jednak komuś to bardzo nie odpowiadało i chciałby zrezygnować - proszę o maile. 
Uszczegóławiając, zgłoszenia można składać jeszcze do czwartku (10.01) do godziny 23:59. Późniejsze maile nie będą brane pod uwagę, o czym Was poinformuję, podobnie jak o tym, czy zgłoszenie zostało zaakceptowane. I bardzo bym prosiła, żebyście uważnie wypełniali tytuł listu - nazwa akcji ORAZ Wasz nick. To naprawdę bardzo ułatwia sprawę. 
Wasze teksty nie mogą też przekraczać dziesięciu stron A4, czcionka Georgia, rozmiar 12, interlinia 1,5. Pewnie wielu z Was się oburzy, więc mam też dobrą wiadomość - w niektóre miesiące (pewno od czerwca do września) ten limit się wydłuży albo w ogóle go nie będzie - a więc wtedy będziecie mogli popłynąć. W grudniu może będziecie mieć trochę mniej czasu na pisanie, ale za to przed końcem roku dowiecie się, kto wygrał? (Ale to za rok dopiero! Jeszcze przypomnę. Jak sama nie zapomnę). To wszystko jest spowodowane brakiem czasu - nie tylko moim, ale też i osób, które będą mi pomagały. Już tłumaczę. 
Zabawa się Wam podoba, jak mówicie w komentarzach, więc mam nadzieję, że spodoba się też ocenialniom. Sama nie jestem w stanie wszystkiego przeczytać (chyba, że byście pisali po jednej-dwóch stronach; a tego chyba nie chcecie? :)), postanowiłam więc, że będę prosiła o pomoc bloggerów udzielających się na ocenialniach albo innych blogach literackich czy portalach. Gdyby znaleźli się jacyś chętni - śmiało, zapraszam! 
Trudno będzie wybrać najlepszych spośród tych, którym uda się napisać wszystkie dwanaście prac, nie sądzicie? Dlatego też po każdym miesiącu będą wybierane trzy najlepsze prace. Będziecie zbierać punkty, a ten, kto uzbiera najwięcej, za rok dostanie nagrodę. System prosty. Szczegóły w zakładce. 
Wszelkie uwagi są mile widziane, więc gdyby ktoś sądził, że któryś z tych pomysłów ma jakąś ogromną wadę, śmiało krzyczcie. Zapraszam też do podstrony "pytania i propozycje".
Z góry też bardzo Was przepraszam za zamieszanie, jakie jeszcze pewnie powstanie. Mam nadzieję, że z kolejnym miesiącem wszystko będzie już jak należy.  :)

Pozdrawiam i nie linczujcie, 
halska. 25 komentarzy:

 1. Ok, jakoś te ograniczenie będziemy chyba musieli przeżyć ;) Mam nadzieję, że akcja wypali.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam pytanie, w związku z ograniczeniem: czy jak ktoś, powiedzmy, napisze w styczniu opowiadanie na 40 stron, podzieli je na części po 10 stron i będzie przesyłał do kwietnia, jednocześnie umieszczając wcześniej w innym miejscu (blog/forum literackie) skończone opowiadanie, to czy będzie zdyskwalifikowany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie nie powinien być nikt zdyskwalifikowany, ale takie coś trochę mija się z celem akcji, nie sądzisz? Chodzi o to, żeby pisać raz na miesiąc. Jak ktoś napisze raz na cztery miesiące, to trochę kicha. Ja tutaj nie zamierzam nikogo ścigać, śledzić, więc liczę na Waszą uczciwość. :)

   Usuń
 3. Właściwie to dobrze, że dodałaś ograniczenia. Ciężko by później było dodawać opowiadania rozwleczone na naście czy dziesiątki stron ;) A dziesięć stron nie jest jakoś bardzo ograniczające, więc damy radę.
  I mam pytanie, a właściwie dwa. Rozumiem, że nie ma minimum, które musi spełniać tekst, czy będziesz więc akceptowała prace naprawdę krótkie, np. drabble?
  Czy teksty w całości muszą być "świeże", tzn. napisane od początku do końca w zamyśle akcji "Piszę, bo lubię" czy można przesłać także opowiadania stare (wiszące gdzieś w sieci), ale w dużej części poprawione i zmienione? Pytam, bo mam zamiar poprawić dwa opowiadania i zastanawiam się, czy można będzie je także wykorzystać :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma minimum, tak, więc drabble jak najbardziej się liczy. :)
   Drugie pytanie nieco łączy się z tym Ireny Adlerowej. Nie musi być to opowiadanie świeże, ale jak będziesz podsyłać stare teksty, to to nie będzie już "Piszę, bo lubię" tylko "Grzebię w komputerze, bo muszę coś posłać". Jeśli zrobisz remake - śmiało, całkiem fajnie nawet.

   Usuń
 4. A w sumie ja nie pamiętam, czy napisałam, że się zgłaszam, ale się zgłaszam! :d
  Ograniczenie spoko, dam radę :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ograniczenie nie przeszkadza, zresztą 10 stron to nadal dość dużo.
  Po za tym fajnie, że akcja cieszy się aż taką popularnością!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak czytam i czytam o tej całej "akcji" i coraz bardziej się do niej przekonuję.
  Chciałabym się zgłosić, jednak nie wiem czy tutaj, czy muszę napisać na maila.
  Pozdrawiam, Asuria :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no, na mejla -> http://prozaicy.blogspot.com/p/akcja-literacka-pisze-bo-lubie-czyli.html

   Usuń
 7. muszę coś napisać, a nie mam czasu! chyba strzelę jakiegoś drabbla w styczniu. :< albo opisik.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem dziesięć stron wystarcza, aby stworzyć coś dobrego. Zaś nie powinnaś się martwić, ponieważ na początku zawsze jest masa chętnych, potem stopniowo uczestnicy znikają ;) Dasz radę! A jeżeli zostaniesz wsparcie z zewnątrz, to tym bardziej. Swoje zgłoszenie wysłałam, jestem bardzo chętna do wzięcia udziału w zabawie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet z ograniczeniami dla mnie bomba;) Już zaczęłam pisać, ale dziesięciu stron pierwszy wpis na pewno nie zajmie - zrobiłam z tego( póki co w głowie i notatnikowych planach) cykl składający się z dwunastu historyjek;)
  P.S:
  Świetna jest ta nowa skórka;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojej, jaki masz cudowny nowy szablon *.* Zakochałam się w nim.
  Ja sama się nie zgłaszam, chyba bym miała problem z napisaniem czegoś raz w miesiącu... W każdym razie, powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nowy szablon jest świetny;)
  A co do tych ograniczeń to nawet lepiej, bynajmniej wszyscy wiedzą na czym stoją;D

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja mam jeszcze jedno pytanie: czy jeśli ktoś napisze opowiadanie na konkurs "dawno, dawno temu" to będzie ono też zaliczone do akcji "piszę bo lubię" czy trzeba mimo wszystko napisać coś innego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie! I cóż, chodzi o to, by pisać raz na miesiąc. Będę się bardzo cieszyć, jeśli napiszesz coś innego - bo w końcu więcej ćwiczysz, ale nie będę krzyczeć, jak będzie to to samo opowiadanie.

   Usuń
 13. A może jakieś głosowanie publiczności? Jako dodatkowe punkty lub, jak w wyborach miss, na osobną nagrodę. Nie mam tu na myśli niczego materialnego, chodziłoby bardziej o czystą satysfakcję, albo jakieś wynagrodzenie w postaci reklamy na Prozaikach ;) To tylko propozycja, która przyszła mi do głowy, do niczego nie zobowiązuję ;)

  Mam jeszcze jedno pytanie. Przy założeniu, że tekst spełnia wymogi objętościowe, czy można pozmieniać style tekstu? Nie całościowo oczywiście (na przykład dodać nagłówki, zmienić miejscowo czcionkę lub jej rozmiar)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, zero głosowań publiczności! Jakkolwiek dobry jest to pomysł ze względu na zaangażowanie czytelników, to miałam już nieprzyjemną przygodę z taką formą i było to po prostu zło. Bardzo smutne, ale dochodziło do oszustw, co nie było miłe dla nikogo.

   Co do drugiego pytania - oczywiście, że można. Nawet wypadałoby - tekst zdecydowanie lepiej wygląda, jeśli jest wyjustowany, ma wyodrębniony tytuł i inne te bajery. :)

   Usuń
 14. A mnie się tytuł akcji kojarzy z "Dwanaście prac Asterixa" ouo' //Lisha vel Heroina

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. O kurczaki, nie walnęłam żadnego nagłówka w tekście, ani ładnego dopisku na czym jest to opierane... Ech, nie pomyślałam. Trudno się mówi.

  Cieszę się mimo tego, że tak dużo osób jest chętnych! Czekam z niecierpliwieniem. :) Kiedy pierwsza publikacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, do tego jeszcze dużo czasu. :)

   Usuń
  2. A teksty będą publikowane wszystkie, czy tylko te nagrodzone punktami? :D

   Usuń
 17. Ja mam jeszcze jedno małe pytanie. Skoro wszystko, to rozumiem, że również ff. Czy w takim wypadku trzeba określić fandom? Jeśli tak to czy w pliku z tekstem, czy w polu tekstowym wiadomości?

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiego wymogu, ale dobrze by było jednak powiedzieć, co i jak. A gdzie - Twój wybór. :)

   Usuń

Obserwatorzy

Layout by Yassmine