Prozaicy to blog, na którym organizowane są konkursy literackie, od czasu do czasu pojawią się różne porady dotyczące pisania, wskazówki albo recenzje, felietony, reportaże. Blog ma na celu nie tylko popularyzowanie wśród młodych osób czytanie książek, ale też zachęcanie do tworzenia własnych opowiadań i powieści, które w przyszłości mają szanse pojawić się na domowych biblioteczkach.
Kontakt: E-MAIL: PROZAICY@VP.PL oraz FACEBOOK: TUTAJ

Kuchnia żydowska - Tydzień Kultury Żydowskiej


 
Z okazji tygodnia kultury żydowskiej i na Prozaikach pojawi się coś na temat tego narodu. Zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu na temat kuchni żydowskiej. Mieliście okazję jeść? Co lubicie najbardziej?

Kuchnia żydowska na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo ograniczona i w istocie taka jest, co nie znaczy jednak, że nie jest urozmaicona. Żydzi w imię koszerności, czyli czystości, muszą zrezygnować przede wszystkim z mięsa. Nie mogą łączyć go z mlekiem, nie mogą spożywać wieprzowiny jako czegoś trefnego (tj. nieczystego), skorupiaków czy owadów lub niektórych ryb. Pozostałe mięso musi pochodzić z rytualnego uboju, czyli szechity.
Ważnymi daniami w kuchni żydowskiej są przede wszystkim te, które można spożywać na zimno. Dlaczego? Ortodoksyjnym Żydom zabronione jest rozpalanie pieca w czasie szabatu, a całe jedzenie musiałoby zostać przygotowane przed ich świętym dniem. Dlatego bardzo popularne wśród wyznawców judaizmu są przystawki albo dania długo duszone w stygnących piecach chlebowych.
Na przestrzeni wieków kuchnia żydowska ulegała urozmaiceniu przede wszystkim z powodu diaspory i wpływów innych nacji. Jak na początku była najbardziej podobna do kuchni dalekowschodniej ze względu na podobne składniki wykorzystywane do zrobienia dań, tak samo później Żydzi zaczęli używać produktów dostępnych w ich aktualnym miejscu zamieszkania, czasami zastępując jedne składniki drugimi. W ten właśnie sposób Żydzi ewoluowali w swoich nawykach żywieniowych, wciąż jednak pozostając wiernymi nakazom religijnym.
Kuchnia żydowska jest traktowana jako wysokiej rangi kuchnia międzynarodowa, która jest ceniona przez smakoszy tak samo jak ta francuska, włoska czy chińska. Jej wpływy widoczne są w daniach narodowych dużej liczby państw (stąd w Polsce karp po żydowsku, bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych bajgle czy bliny). Ponadto jest ona traktowana jako idealny sposób na zarobienie pieniędzy, tak więc nic dziwnego, że w większych krajach istnieją nawet koszerne McDonaldsy. 
 

1 komentarz:

  1. Nigdy nie interesowałam się kuchnią żydowską, ale ten tekst przeczytałam z niejakim zainteresowaniem. Ogólnie to dość zaskakujące, jak niektórzy potrafią się oddać religii. xD

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Layout by Yassmine