Prozaicy to blog, na którym organizowane są konkursy literackie, od czasu do czasu pojawią się różne porady dotyczące pisania, wskazówki albo recenzje, felietony, reportaże. Blog ma na celu nie tylko popularyzowanie wśród młodych osób czytanie książek, ale też zachęcanie do tworzenia własnych opowiadań i powieści, które w przyszłości mają szanse pojawić się na domowych biblioteczkach.
Kontakt: E-MAIL: PROZAICY@VP.PL oraz FACEBOOK: TUTAJ

Świat potrzebuje więcej listów miłosnych

Kiedyś spotkałam się z opinią, że w nie-aż-tak-dalekiej przyszłości ludzie zatracą umiejętność pisania. Takiego tradycyjnego pisania, po którym boli ręka, wyskakują dziwne bąble na palcach albo całe dłonie ma się ubrudzone tuszem. 
(Ach, to pisanie...!)
http://www.moreloveletters.com/wp-content/uploads/2014/04/Screen-Shot-2014-04-19-at-11.09.41-PM.pngWszystko ma być oczywiście sprawką postępu technologicznego, który spowoduje, że ludzie tak naprawdę zamiast długopisem czy piórem będą pisać absolutnie wszystko na klawiaturze. 

Ile w tym prawdy - nie wiadomo. Czy w to wierzę? Raczej nie, a jeśli już, to w jednak tak-dalekiej przyszłości. Jakkolwiek będzie, jedno wiem na sto procent - pisanie odręczne jest dziesięć milionów razy bardziej romantyczne od komputerowego. 
A romantyczne rzeczy to ja - proszę nikomu nie mówić - ale bardzo lubię. 

Sęk w tym, że kiedy ktoś się pomyli i będzie skreślał dziesięć razy jedno słowo, albo kiedy ktoś będzie próbował poflirtować i poperfumuje kartki, albo kiedy ktoś te kartki przypadkowo poplami, albo kiedy ktoś tak bazgrze, że trudno rozszyfrować jego pismo - to nie dość, że jest to zabawne, to jeszcze bardzo personalne. Sentymentalne. Proste, a jednak ma bardzo głęboki przekaz i mimo wszystko jest bardziej szczere. 

Kiedyś już Was zachęcałam do pisania listów i mówiłam Wam już, że sama mam taką osobę, z którą wymieniam się listami - super sprawa, polecam Wam jeszcze raz. Tym razem jednak chciałabym Wam pokazać coś innego - łatwiejszego i mniej czasochłonnego. 

Wczoraj natrafiłam na dwie strony: postcrossing.com oraz moreloveletters.com. O co chodzi? O pisanie, oczywiście. 

Strona postcrossing.com została stworzona po to, aby ludzie mogli dostawać pocztówki ze wszystkich stron świata. Platforma moreloveletters.com - aby inspirować ludzi.

Obie inicjatywy są bardzo proste i obie opierają się na tej samej podstawie - na pomyśleniu o drugim człowieku i na sprawieniu mu radości.

Nie wiem, czy wysyłacie jeszcze pocztówki - ja nie wysyłam, bo nie mam skąd, niestety. Lubię je natomiast dostawać, szczególnie z jakichś egzotycznych miejsc. Bo to miłe, kiedy ktoś ma dookoła różne piękności świata, a jednak znajdzie chwilę, żeby pomyśleć akurat o tobie. Zachęcam Was więc do tego, żebyście wysyłali pocztówki - czy to znajomym, czy nieznajomym. Do tego właśnie zostało stworzona strona postcrossing.com. A może ktoś z Was wybiera się w jakieś super miejsce i chciałby i mnie wysłać pocztówkę? Dajcie znać! 

Nie wiem, czy piszecie jeszcze listy miłosne - chyba nie. Ja nie piszę, bo myślałam, że nie mam do kogo. A później, właśnie dzięki inicjatywie The World Needs More Love Letters, zorientowałam się, że przecież na świecie jest siedem miliardów ludzi i tak naprawdę każdemu można wysłać list miłosny. 
Trzeba jednak ustalić, że ten list miłosny nie jest listem romantycznym. Wiecie, to nie tak, że wyznajecie gorące uczucie przypadkowemu człowiekowi. Inaczej - inspirujecie go. Dodajecie mu siły. Prosta sprawa, robicie tak, żeby się uśmiechnął.
http://www.moreloveletters.com/wp-content/uploads/2014/06/unnamed-600x449.jpg
Zapraszam Was do obejrzenia sobie tej strony - znajdziecie tam w zakładce "Love Requests" kilka opisów różnych osób i możecie sobie wybrać, do której chcecie napisać. Nie ma tam żadnych szczegółów - tylko krótka historia życia. Ludzie opisują swoich najbliższych, którzy potrzebują pocieszenia i tego pocieszenia szukają u obcych.

Jeśli macie ochotę - weźcie udział w pomyśle. Ja jednak mam dla Was nieco inną propozycję - tak trochę wyzywam Was do tego, żebyście napisali taki list dla przypadkowego człowieka i schowali go w jakiejś książce z biblioteki, w księgarni, zostawili w restauracji, supermarkecie, na przystanku albo przybili do drzewa. Bądźcie kreatywni i dajcie jakiemuś człowiekowi powód do uśmiechu, bo są ludzie, którzy bardzo tego potrzebują. Poza tym - to miłe i, jak sądzę, strasznie fajna zabawa. Nie musi być to długi i bardzo emocjonujący list - może to być krótka notka, która tak samo będzie doceniona. :)
Co Wy na to? Daliście się namówić? 

 
halska. 

ps: ja swój list zostawię w księgarni!

6 komentarzy:

 1. Ja dałam się namówić :) Myślę, że mogłabym zostawić taki list na przystanku. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto ciekawy świata go przeczyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. O postcrossing wiedziałam już jakiś czas, ale mam ten sam problem co twój - nieczęsto wyjeżdżam do ciekawych miejsc. Chociaż jakby się zastanowić to można coś stworzyć samemu :) Za to inicjatywa The World Needs More Love Letters wydaje się bardzo ciekawa oraz kusi, aby napisać taki list i gdzieś zostawić. Przy najbliższej okazji pozostawię swoją kartkę na ławce w parku czy peronie! Aż chciałoby się zobaczyć minę osoby, która to przeczyta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż mi smutno, że mam tyle własnych książek na półce, że nie mam po co iść do biblioteki :(. Ale to nic, znajdę miejsce, w które trafi mój list!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł z zostawianiem listów też już kiedyś wpadł mi do głowy, ale jakoś nie miałam wcześniej czasu, aby usiąść i naskrobać kilku optymistycznych słów, bo inicjatywa bardzo fajna i może dzięki Tobie w końcu ten czas się znajdzie. :) W sumie sama z czystej ciekawości chciałabym kiedyś taką skromną karteczkę znaleźć. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam konto na Postcrossing już od jakiegoś czasu. Dla mnie to świetna sprawa. Fakt, trzeba trochę się poświęcić, bo niestety znaczek nie jest najtańszy, ale naprawdę warto. Można dostać kartki z całego świata - chyba tylko kilka krajów Afryki nie bierze w tym udziału. Jeśli ktoś chciałby dostać kartkę z egzotycznego miejsca, to idealne miejsce dla niego. Do tego świetnie jest samemu wysyłać pocztówki i sprawiać radość innym :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Layout by Yassmine