Prozaicy to blog, na którym organizowane są konkursy literackie, od czasu do czasu pojawią się różne porady dotyczące pisania, wskazówki albo recenzje, felietony, reportaże. Blog ma na celu nie tylko popularyzowanie wśród młodych osób czytanie książek, ale też zachęcanie do tworzenia własnych opowiadań i powieści, które w przyszłości mają szanse pojawić się na domowych biblioteczkach.
Kontakt: E-MAIL: PROZAICY@VP.PL oraz FACEBOOK: TUTAJ

Chcę zostać dziennikarzem!

Nęcą Cię spotkania z różnymi, często sławnymi osobami, pisanie i bycie blisko wydarzeń? Chciałbyś spróbować swoich sił w dziennikarstwie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Oto kilka rad, które mogą Ci się przydać w spełnieniu swojego marzenia.


 1. Oglądaj wiadomości!
Dobry dziennikarz musi orientować się w tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. I to nie tylko na temat tego, co go aktualnie interesuje – powinien mieć wiedzę na każdy temat. Nie może zamykać się na informacje. Musi wiedzieć zarówno o wrzeniach w krajach arabskich, jak i o sporach na polskiej scenie politycznej czy o wynalezieniu nowej szczepionki. W tym zawodzie ważne jest bycie wszechstronnym i elastycznym.

 1. Rozwijaj się!
Dziennikarz nie może zamykać się na to, co oferuje życie. Aktualnie jest dużo możliwości samorozwoju. Człowiek uczy się cały czas, dlatego nie wolno zmarnować szansy na poznanie i przeżycie czegoś nowego. To bardzo ważne, aby inwestować w siebie. Jeśli będziesz wykształcony i ambitny, znajdziesz w tym zawodzie pracę – w końcu to media mają duży wpływ na społeczeństwo. Istotne jest więc, by pracował w nich ktoś odpowiedni. Na pewno zauważyłeś jakie błędy czasem popełniają dziennikarze – wynikają one z braku wiedzy i nierzetelnego przygotowania się.

 1. Rozmawiaj!
Prowadzenie rozmów jest nieodłączną częścią pracy dziennikarza. Niemal wszelkie informacje czerpie on od innych ludzi, bo to oni są źródłem historii opowiadanych potem na łamach kolorowych czasopism czy też wydarzeń podawanych w serwisach informacyjnych. Niezależnie od tego, gdzie konkretnie pracuje, w ten sam sposób zdobywa newsy. Osoba nieumiejąca rozmawiać nie da sobie rady w tej profesji. Można jednak tego się nauczyć. Jak? Kierując się zasadą pięciu palców: Rozmawiaj jak najczęściej! Dyskutuj! Poznawaj opinie innych! Słuchaj uważnie! I...

 1. Zadawaj pytania!
Pisząc tekst publicystyczny, niezmiernie ważna jest umiejętność zadawania ciekawych i trafnych pytań. Z tego powodu należy to ćwiczyć jak najczęściej. Jedziesz autobusem, przechadzasz się po parku, biegniesz po polnych dróżkach – wymyślaj wtedy, o co intrygującego możesz zapytać ludzi, których mijasz. Niezależnie od tego, czy jest to pani w kiosku, mężczyzna sadzący kwiaty w parku czy też pięciolatek szukający kamieni. Potem spróbuj samodzielnie odpowiedzieć na te pytania, a później zadaj je danej osobie. Trenuj się w tym, a zobaczysz, że warto, bo to bardzo szybko zaowocuje. Istnieje nawet forma publicystyczna, która polega właśnie na stawianiu drugiej osobie pytań - jest to wywiad. Dziennikarz rozmawia wtedy zwykle ze znaną osobistością, mając na celu zebranie pewnych wiadomości lub zasięgnięcie opinii tej osoby na dany temat. Przebieg takiej rozmowy publikuje się potem w radiu, prasie lub telewizji.

 1. Czytaj!
Książki to nie relikt przeszłości, tylko źródło nieskończonej wiedzy. Mogą stać się nieodłącznym kompanem, ale i sposobem na samorozwój. Osoby oczytane mają większe szanse na zabłyśnięcie w tym zawodzie niż ci, którzy stronią od czytania. Zamiast kilku godzin przed ulubionym serialem czy reality show, warto spędzić choć chwilę na czytaniu. Poszerza to nie tylko wiedzę, ale i słownictwo. Nawet nie podejrzewasz jak zmieni to Twoje życie. Pamiętaj również o czytaniu gazet, aby zobaczyć jak profesjonaliści piszą różne artykuły. Wybieraj jednak ambitne czasopisma, w których publikują dobrze przygotowani dziennikarze.

 1. Wychodź z domu i obserwuj!
Siedzenie przed komputerem i szukanie w sieci tematu nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej przejść się po mieście, mając oczy i uszy szeroko otwarte. Wystarczy tylko słuchać tego, co świat do nas mówi. Może niespodziewanie zobaczysz niesamowitego, choć nieznanego artystę ulicznego lub usłyszysz o romantycznej miłości państwa S.? Kto to wie? Dobry pomysł nie przyjdzie sam do Ciebie, to Ty musisz go poszukać. To znacznie lepsze niż szukanie czegoś w internecie, a przy okazji…

 1. Zawieraj znajomości!
Każdy człowiek to oddzielna opowieść, która może rozwinąć naszą własną historię. Każda napotkana osoba wpływa na nasze życie. Co więcej, warto poznawać nowych ludzi, ponieważ znajomości dla dziennikarza są bardzo ważne. Im więcej osób zna, tym łatwiej mu dostać to, na czym mu zależy – czy to telefon do polityka, czy cenna informacja o życiu aktorki. A może dostaniesz od kumpla cynk o jakimś wydarzeniu?

 1. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz!
Pytasz się, co takiego możesz pisać? Wszystko! Jak zobaczysz coś niezwykłego, opisz to. Stworzysz w ten sposób reportaż lub artykuł. Opowiedz o tym wydarzeniu tak, jakbyś mówił do mamy lub przyjaciół. Wymyślaj wywiady i pisz felietony. Publicysta powinien mieć własne zdanie na różne tematy – często dotyczące aktualnych wydarzeń – i umieć się na nie składnie wypowiadać.

 1. Znajdź miejsce, gdzie możesz publikować swoje teksty!
Istnieje wiele różnych tematycznie portali, więc bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Prowadzą one często nabory na redaktorów. Prozaicy również bardzo chętnie przyjmują osoby, które mają coś ciekawego do powiedzenia i chcą się tym z innymi podzielić. W tym zawodzie liczy się doświadczenie, dlatego warto zapisać się na warsztaty lub może postaraj się o praktyki w gazecie? Jeśli nie masz takich możliwości, to stwórz własną gazetkę, którą będziesz rozdawał swoim bliskim lub na ulicy przechodniom. Dobry dziennikarz potrafi wykazać się inicjatywą, a nie siedzi z założonymi rękami. Sam szuka okazji, a gdy ją już znajdzie lub sam stworzy, nie zmarnuje jej.

 1. Nie tylko studia dziennikarskie!
Wiedza teoretyczna bywa ważna, ale w tym zawodzie większą rolę odgrywają talent, zaradność i wykształcenie. Tak naprawdę niewielu znanych dziennikarzy ukończyło studia dziennikarskie. Co więcej, wielu z nich uważa, że dużo lepiej skończyć inne studia i dopiero wtedy szukać pracy w mediach. Wykształcenie się w czymś innym działa tylko na naszą korzyść - mamy wtedy ogromną wiedzę na dany temat, dzięki czemu jesteśmy specjalistami w pewnej dziedzinie. Redakcje chętnie szukają takich ludzi.

Podsumowując, aby zostać dziennikarzem: obserwuj, słuchaj, opisz. Powodzenia!Kamila Zielińska

2 komentarze:

 1. Bardzo fajny artykuł, ale nie zgodziłbym się z punktem pierwszym. Kwestia tego jak definiować dziennikarza, ale ja dużo bardziej cenie sobie tych, którzy mają swoją "specjalizacje", na niej się znają i w tej kwestii piszą. Jak coś jest do wszystkiego, to zwykle jest do niczego i niestety sprawdza się to również do ludzi. Ci którzy pchają się wszędzie i do każdego tematu kojarzą mi się ukutym w troszkę innym kontekście przez Tego Typa Mesa terminem: teledureń, choć oczywiście nie muszą być związani akurat z telewizją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest takie powiedzenie, że dobry tekst umie bronić się sam. W pierwszym punkcie nie udało mi się to, ponieważ nie chodziło mi o to, że dobry dziennikarz jest do wszystkiego, tylko że ma choć odrobinę wiedzy o wszystkim. Nie trzeba się znać w 100% na czymś, aby nie popełnić błędu. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć coś w pierwszej lepszej gazecie, jakiś błąd, którego można byłoby uniknąć, gdyby po prostu "chłonął" informacje o otaczającej go rzeczywistości. Bardzo często zdarza się temat, który obejmuje kilka "specjalizacji" i co wtedy? Dziennikarz musi się znać na wszystkich. Chodzi mi też o to, że nawet jeśli czegoś nie wie, to powinien to sprawdzić. A po drugie, nigdy nie wiadomo, co mu się przyda, jaka informacja, dlatego musi oglądać wiadomości i być na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Layout by Yassmine