Prozaicy to blog, na którym organizowane są konkursy literackie, od czasu do czasu pojawią się różne porady dotyczące pisania, wskazówki albo recenzje, felietony, reportaże. Blog ma na celu nie tylko popularyzowanie wśród młodych osób czytanie książek, ale też zachęcanie do tworzenia własnych opowiadań i powieści, które w przyszłości mają szanse pojawić się na domowych biblioteczkach.
Kontakt: E-MAIL: PROZAICY@VP.PL oraz FACEBOOK: TUTAJ

Antygona - Sofokles


Autor: Sofokles (Król Edyp, Antygona)
Czas powstania: 442 p.n.e. (antyk)
Gatunek: dramat → tragedia
Miejsce akcji: Teby, państwo Labdakidów
Główne postaci: Antygona, Ismena, Kreon

Treść:
Dwaj bracia, Polinejkes i Eteokles, podzielili się władzą po śmierci króla Edypa. Każdy miał rządzić po roku, ale Eteokles nie chciał oddać tronu. Rozpoczęła się walka, obaj zginęli.

Rządy w państwie Labdakidów objął ich wuj, Kreon, który zakazał grzebać zwłok Polinejkesa, uważając go za zdrajcę, ale Eteoklesowi wyprawił piękny pogrzeb. Ich siostra, wbrew woli wuja i pomimo prób odwiedzenia jej od tego pomysłu drugiej siostry, Ismeny, Antygona pochowała brata z miłości do niego. Za ten czyn król skazał ją na śmierć – została zamurowana w grobowcu, gdzie popełniła samobójstwo.

Na wieść o skazaniu ukochanej, jej narzeczony Hajmon (syn Kreona i Eurydyki), popełnił samobójstwo, z żalu po synu to samo zrobiła jego matka. Kreon, choć zyskał władzę, ze względu na brak zrozumienia i twarde rządy stracił swoich najbliższych i został sam. Ciąży na nim ogromne poczucie winy – na końcu tragedii postanawił zmienić zdanie i uwolnić Antygonę, ale było już za późno.

Toposy i motywy:
  • walka bratobójcza: patrz:
Kain i Abel/ Biblia
  • rodzina (Ismena jako przeciwieństwo Antygony)
  • władza i władca: patrz:
Herod (topos rzezi niewiniątek) / Biblia
Zeus/ mitologia grecka
Król Artur/ Legenda o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu
Makbet + Lady Makbet/ „Makbet”, William Szekspir
→ „Książę”, Niccolo Machiavelli („trzeba być lwem i lisem”) → makiawelizm
→ „Balladyna”, Juliusz Słowacki
→ „Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow
  • wybór (Antygona wybiera między prawem boskim, nakazującym grzebać zmarłych, a prawem ludzkim, które ustanowił Kreon; Kreon wybiera pomiędzy byciem dobrym królem, a władcą naginającym prawa dla rodziny): patrz:
→ „Makbet”, William Szekspir
→ „Ludzie bezdomni”, Stefan Żeromski
→ „Dżuma”, Albert Camus

Odniesienia:
  • Antygona w Nowym Jorku” - Janusz Głowacki (reinterpretacja antycznego utworu – bezdomni jako bohaterowie antyczni).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Layout by Yassmine